Ha sportolsz, fennáll a veszélye annak, hogy lesérülhetsz. A sérülés mértékétől függ, utána végezhetsz-e aktív tevékenységet, vagy teljes pihenőre vagy ítélve. Amennyiben „csak” húzódásról, végtagfájdalomról, vagy egyéb sérülésről van szó, nagy segítséget nyújthat a kineziológiai tapasz. Ezen fájdalmak mellett mozgásszervi műtétek utáni rehabilitációban is szívesen alkalmazzák. Dr. Kenzo Kase, japán kiropraktőr és orvostól származik, melyet a 70-es években fejlesztett ki.
Mi is ez a kineziológiai tapasz?
A kineziológiai tapasz rugalmas pamutanyagból, gyógyászati céllal készült, bőrre ragasztható szalag, mely által a krónikus-, izom- és ízületi fájdalom érzése csökkenthető mindenféle mellékhatás nélkül, viszont a következő ismérveket érdemes figyelembe venni:
- nyílt seben, be nem gyógyult hegen tilos a használata!
- akril ragasztó található benne, így az akril-allergiások számára is tilos!
- irritálás, viszketés esetén sem ajánlott a használata
- gyermekek előtt elzárandó
- állapotosoknak (3 hónapig) kötőszöveti-zóna keresztcsont környékén tilos a használata!
Kineziológiai tapasz hatása:
- Csillapítja a fájdalmat, segíti és gyorsítja a gyógyulási időszakot
- Semmiféle kémiai hatóanyagot nem tartalmaz
- Bőrbarát, légáteresztő
- Javítja a keringést
- Rugalmassága miatt nem akadályoz a mozgásban
- Tartós
- Tehermentesíti a sérült szöveteket
- Megakadályozza az izomgörcsök kialakulását
Típusok:
Többféle tapasszal találkozhatunk, mindegyik valamilyen más funkciót lát el. Anyagukban, tapadásukban és erősségükben ugyanolyanok, viszont a színek közti különbségnek a színterápia miatt van fontos szerepe. A meleg színek (narancs, vörös, rózsaszín, bézs…) leginkább energetizáló hatással bírnak, míg a hideg színek (kék, lila, fehér, fekete…) a gyógyulás csökkenését szolgáják.
Kék: Hűsítő, nyugtató, pihentető szín, görcsoldó, gyulladáscsökkentő hatású.
Piros: Melegséget, aktivitást, dinamizmust sugároz. Energetizáló hatású, fokozza a vérkeringést. Legyengült izomzat, lassú vérkeringés esetén kifejezetten ajánlott, gyulladás esetén azonban inkább válasszunk a hideg színek közül.
Fekete: Fokozza a piros és a kék szín hatását.
Bézs: Testszínű, semleges hatású, egyáltalán nem feltűnő, esztétikai okokból gyakran használt szín.
Rózsaszín: Nyugtató hatással van a testre, az izmokat is ellazítja.
Narancssárga: Meleg, aktív szín, enyhíti az izom feszültségeit és görcseit. Az immunrendszert egészében erősíti, ezzel együtt mozgósítja a test összes öngyógyító erejét.
Lila: Egyesíti a kék hűsítő és a vörös aktivizáló hatását.
Zöld: Relaxációs és nyugtató hatású. Ízületi gyulladásra ajánlott.
Citromsárga: A nap színe, meleget és lelkesedést sugároz, élénkíti az idegrendszert. Jó hatással van a bőrproblémákra, a reumára valamint az ízületi gyulladásra.
Fehér: A tisztaság, az egyszerűség jelképe, emellett tisztító hatású is.
A szalag felragasztásánál fontos, hogy szakemberek, speciálisan képzett orvosok, gyógytornászok vagy fizikoterapeuták segítségét kérd, de ha erre nincs lehetőség, az interneten különböző videókon keresztül is bemutatják a ragasztás útját.
Fontos tényezők, hogy a bőrnek száraznak és zsírmentesnek kell lennie. Az erős szőrzetet azonban előzőleg el kell távolítani, ugyanis általa veszít a hatékonyságból. A tapasz hő függő tapadó tulajdonságának aktivizálása érdekében a szalagot tenyérrel többször meg kell dörzsölni.
Kapcsolódó cikk: Sportsérülések és rehabilitáció
Szerző:
Annu
Ha tetszett a cikk, csatlakozz a Facebook csoporthoz, hogy mindig értesülhess aktuális írásaink megjelenéséről.